7 راهکار درمانی برای پوست خشک

بعد از یک روز پرمشغله کاری، همه افراد به دنبال رسیدن به منزل و استراحت کردن خواهند بود. با اینحال قرار دادن پا و دست بر روی اشیا نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند. ممکن است در این شرایط دست و پا در معرض موادی قرار گیرد که باعث خشکی و خارش پوست می شود. مواد مختلفی همچون محصولات پاک کننده، تمیز کننده هوا و مواد شوینده می توانند باعث خشکی پوست شوند. برای مبارزه با خشکی پوست از نکات زیر استفاده کنید.

استفاده از دستکش مناسب

اگر می خواهید از لحاظ ظاهری زیبا و جوان به نظر برسید باید مراقب دستان خود باشید. این موضوع به معنای مراقبت از دست در برابر مواد شیمیایی و محرک های پوستی است. برای نرم کردن دست های خشک، آن را با دستکش غیر لاتکسی بپوشانید.

مرطوب کردن دست و دوش بعد از شنا

خارش پوست ممکن است به خاطر موادی همچون کلر ایجاد شود. بهترین درمان برای خشکی پوست در این شرایط استفاده از آب های عاری از مواد شیمیایی است. بعد از اینکه از استخر خارج شدید، پوست خود را با آب و صابون ملایم شستشو دهید و آن را با یک مرطوب کننده مناسب، مرطوب نمایید.

استفاده از روغن ماهی و دانه کتان

اگر پوست خشکی دارید ممکن است عواملی همچون سن، محیط و حتی رژیم غذایی در آن دخیل باشد. روغن ماهی و دانه کتان در برگیرنده اسیدهای چرب ضروری هستند که می توانند پوست را مرطوب نگه دارند و از اسیب محیط به پوست جلوگیری کنند.

استفاده از وازلین

افرادی که پوست حساسی دارند ممکن است با قرار گرفتن در معرض محرک های شیمیایی دچار خشکی پوست شوند. بهترین روش درمانی در این شرایط، استفاده از وازلین خالص است.

استفاده از جو

اگر در معرض مواد شیمیایی قرار دارید و همین امر باعث خشکی پوست و خارش آن شده است، به سراغ جوی دوسر بروید. جو قرن هاست که برای درمان خشکی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. محققان اخیرا کشف کرده اند که ماده ای به نام avenanthramides در جو می تواند با التهاب و قرمزی پوست مبارزه کند. حمامی از جوی دوسر آماده کنید و به مدت 10 دقیقه در آن بنشینید.

دوری از گرد و خاک

یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد قرار گرفتن در معرض ذرات میکروسکوپی گردو خاک می تواند باعث التهاب و تحریک پوست شود. برای پیشگیری از این شرایط، همیشه پله ها و کف زمین را تمیز کنید و تشک خود را با آب داغ بشویید.

استفاده از کرم های ضدعفونی کننده به همراه مرطوب کننده

کرم های ضد عفونی کردن پوست می توانند گزینه خوبی برای مبارزه با بیماری های مختلف باشند. این ضدعفونی کننده های مبتنی بر الکل ممکن است اثر خشک کنندگی بر روی دست داشته باشند. به همین خاطر برای داشتن پوستی نرم باید به سراغ کرم هایی بروید که در خود مرطوب کننده هم دارند.