11 غذایی که باعث کاهش کلسترول می شود

زمانی که سطح کلسترول خونتان بالاست می توانید با تغییر غذاهایی که در رژیم غذایی خود دارید، سطح کلسترول خون را کاهش دهید و سلامت خود را بهبود ببخشید.انجام اینکار نیازمند یک استراتژی دو مرحله ای است: اضافه کردن غذاهایی که سطح کلسترول بد خون را پایین می آورند و اجتناب از غذاهایی که سطح کلسترول بد خون را افزایش می دهند.

جو دو سر: اولین و اسانترین روش برای بهبود کلسترول خون، خوردن جوی دو سر است. این ماده 1 الی 2 گرم فیبر محلول وارد بدن می کند.

جو و سایر غلات کامل: همانند جوی دو سر، جو و سایر غلات کامل می توانند با افزایش فیبر محلول بدن، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهند.

حبوبات: حبوبات نیز سرشار از فیبر محلول هستند.

بادمجان و بامیه: این دو ماده جزو سبزیجات کم کالری محسوب می شوند و منبع خوبی از فیبر محلول هستند.

آجیل ها: مطالعات مختلف نشان می دهد خوردن بادام، گردو و سایر آجیل ها برای قلب خوب است و می تواند سطح کلسترول بد خون را کاهش دهد

روغن های گیاهی: استفاده از روغن های گیاهی همچون کانولا، روغن دانه آفتابگردان و سایر روغن های گیاهی می تواند به کاهش سطح کلسترول بد خون کمک کند.

سیب، انگور، توت فرنگی و مرکبات: این میوه ها سرشار از پکتین هستند و می توانند سطح کلسترول بد خون را کاهش دهند.

غذاهای غنی شده با استرول ها و استانول ها: استرول ها و استانول ها توانایی بدن برای کاهش کلسترول خون را افزایش می دهند.

سویا: خوردن سویا و غذاهای تهیه شده از آن می تواند یک روش عالی برای کاهش سطح کلسترول خون باشد.

ماهی های چرب: خوردن ماهی می تواند سطح کلسترول بد خون را کاهش دهد و به سلامت قلب کمک کند.

مکمل های حاوی فیبر: مکمل هایی که از فیبر تهیه شده اند می توانند سطح کلسترول خون را کاهش دهند.

غذاهایی که نباید مصرف شود
اسیدهای چرب اشباع شده: منابع معمول اسیدهای چرب اشباع شده در برگیرنده منابع حیوانی همچون گوشت قرمز، محصولات لبنی پرچرب تخم مرغ و برخی از روغن های گیاهی همچون روغن پالم، روغن نارگیل است. اسید چرب اشباع می تواند سطح کلسترول بد خون را افزایش دهد.

چربی های ترانس: همانطور که می دانید چربی های ترانس محصول فرعی واکنش های شیمیایی هستند که روغن گیاهی مایع را به روغن های جامد تبدیل می کنند و مانع از فاسد شدن این روغن ها می شوند. اینگونه چربی ها هیچ ارزش غذایی ندارند و می توانند سطح کلسترول بد خون را افزایش دهند.

اگر به دنبال داشتن بدنی سالم هستید حتما برنامه منظمی برای ورزش داشته باشید و سعی کنید وزن خود را در حد متعادل نگه دارید