دلایل خارش پوست سر و درمان طبیعی آن

خارش پوست سر می تواند شرایط ازاردهنده ای باشد. بیشتر افراد بر این باورند که شوره سر باعث ایجاد چنین خارشی می شود اما شرایط بسیار زیادی وجود دارد که پوست سر را خشک می کند و باعث ایجاد خارش در آن می شود. خارش پوست سر می تواند به عفونت های پوستی، تورم، قرمزی و آسیب به مو منجر شود. استفاده از داروهای ضد میکروبی یا استروئیدها و رژیم غذایی خاص می تواند چنین شرایطی را درمان کند.

درمان خانگی برای خارش پوست
استفاده از روغن درخت چای:

روغن درخت چای یک روغن ضروری شگفت انگیز است. این روغن می تواند خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی داشته باشد و با باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها مبارزه نماید.

یوگا ، تای چی و سایر تمرینات ورزشی:

این موضوع ممکن است به نظر عجیب برسد اما تمرینات ورزشی التهاب مرتبط با خارش پوست سر را کاهش می دهد. مطالعات انجام شده نشان می دهد یوگا، تای چی و سایر تمرینات ورزشی اثر مثبتی بر این شرایط دارد.

تمیز کردن موها، برس ها و شانه ها:

با اینکه بیشتر علل ایجادکننده خارض پوست سر شرایط مسری نیست اما حفظ بهداشت شخصی می تواند بسیار مفید باشد.

استفاده از ماسک مو و پوست سر:

تا به حال ماسک موز، آووکادو و عسل را امتحان کرده اید؟ این سه ماده می توانند تاثیر خوبی بر روی پوست سر داشته باشند. این ماسک با باکتری ها مبارزه می کند و اگر چندین هفته مورد استفاده قرار گیرد می تواند تفاوت زیادی در سلامت شما داشته باشد. کافیست به سادگی موز له شده، دو قاشق غذاخوری عسل و نیمی از آووکادو را خوب ترکیب کنید. این ماده را موی سر بمالید و مطمئن شوید پوست سر را می پوشانید. اجازه دهید ترکیب 20 الی 30 دقیقه روی سر بماند و سپس با شامپوی مناسب موهای خود را شستشو دهید.

اجتناب از غذاهای ایجادکننده التهاب و عفونت:

در برخی از شرایط، تحریک پوست به خاطر غذاهای مصرف شده رخ می دهد. در این شرایط بهتر است از مصرف غذاهایی همچون مواد فرآوری شده، شکر، گلوتن، سویا، بادام زمینی و الکل خودداری کنید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید پر کردن رژیم غذایی با غذاهای ضدقارچی است. این غذاها شامل سیر، سرکه سیب، موز، آووکادو، دانه کتان و روغن نارگیل است.

اجتناب از قرار دادن مواد شیمیایی بر روی مو:

مواد شیمیایی موجود در برخی از محصولات می تواند برای مو مضر باشد. این مواد شیمیایی به خارش پوست و سایر مشکلات منجر می شود. از مواد طبیعی برای شستن و نرم کردن موهای خود استفاده کنید و تا جایی که می توانید از به کار بردن مواد شیمیایی مضر برای موهایتان اجتناب نمایید. در منزل شامپوی مورد نیاز خود را به کمک مواد طبیعی تهیه کنید.