خواص و مضرات جو

بیش از 100 سال است که کشورهای مختلف سرتاسر جهان از جو برای مقاصد مختلف استفاده می کنند. اگرچه جو تقریبا با هر محیطی قابل انطباق است و در ناحیه ای رشد می کند اما جزو غلاتی است که در تمامی مراحل رشد و برداشت، به مراقبت نیاز دارد.

مزایای جو
مزایای جو برای سلامتی عمدتا به خاطر وجود درصد بالایی از فیبر و ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هاست. محتوای بالای فیبر در این ماده به حفظ سلامت روده کمک می کند و در عین حال خطر برور مشکلات گوارشی، هموروئیدی و سایر اختلالات روده را کمتر می نماید. این ماده سدیم و کلسترول اندکی دارد و برای سلامت قلب مفید است.

مزایای جو برای سلامتی انسان
* جو سرشار از فیبر رژیمی غذایی نامحلول در آب است. این موضوع باعث نرم شدن مدفوع می گردد. به همین خاطر است که مصرغ جو باعث بهبود سلامت گوارش می شود و خطر ابتلا به سرطان روده و هموروئید را کاهش می دهد.

* محتوای فیبر موجود در جو، تولید propionic acid را تسهیل می کند. این ترکیب اسیدی نقش مهمی در کنترل آنزیم هیدروکسی متیل‌گلوتاریل کوآنزیم آ ردوکتاز دارد که مسئول تولید کلسترول در کبد است. این موضوع باعث کنترل سطح کلسترول می شود و از بدن در برابر بیماری های قلبی عروقی محافظت می نماید.

* جو مواد شیمیایی گیاهی مهمی در خود دارد. خاصیت آنتی اکسیدانی آن با رادیکال های ازاد مبارزه می کند و از سلول های سالم محافظت می نماید. این موضوع باعث سلامت قلب می شود و خطر ابتلا به سرطان سینه و سایر اشکال سرطان را کاهش می دهد.

* محتوای منیزیم جو بسیار بالاست و برای کنترل سطح قند مورد استفاده قرار می گیرد.

* جو منبع خوبی از مس است و همین امر باعث می شود بدن توانایی کاهش شدت نشانه های دردناک آرتریت همچون آرتریت روماتوئید را داشته باشد.

* ماده معدنی مهم دیگری که در جو وجود دارد فسفر است. این ماده معدنی به عنوان یک ترکیب مهم در ساختار سلولی عمل می کند. فسفر برای تشکیل ترکیبات مختلفی همچون ATP ، اسید نوکلئیک نیز ضروری است.

معایب جو
معایب جو هنوز ناشناخته است. با اینحال افرادی که به گلوتن حساسیت دارند باید از خوردن این ماده جدا خودداری کنند. در غیر اینصورت، مصرف جو ممکن است به واکنش های آلرژیک و ناراحتی شکمی منجر شود. فیبر موجود در جو نه تنها خطر توسعه هموروئید و بیماری های دیورتیكولی‌ را کاهش می دهد بلکه به پیشگیری از یبوست و اسهال نیز کمک می کند. اما به خاطر داشته باشید که مصرف زیاد جو باعث می شود مقادیر بیشتری از فیبر وارد بدن شود و بدن توانایی پردازش این مقدار از فیبر را نداشته باشد. در چنین شرایطی ممکن است عوارض جانبی ناخواسته همچون نفخ شکم، گاز و گرفتگی شکمی رخ دهد.